Staff List

PERSONNEL

Governors of the School

Mr Keith Abel, Chair

c/o Mr Paul Lane, Clerk to the Governors, Farleigh School, Red Rice, Andover, SP11 7PW

Mrs Jane Vyvyan, Vice Chair

Mrs Kirsty Anderson

Mrs Charlotte Cunningham MBE

Mr Simon Henderson

Mr Charles Ingram Evans

Mr Hugo Keith QC

Fr Oswald McBride

Mrs Sarah Raffray

Mrs Emma Todd


Academic and Pastoral Staff

Fr Simon Everson, BA Leeds Collegiate, Cert. Theology (Oxon)
Headmaster, Chaplain, Religious Studies

Mr Michael Matthews, BA (Hons)
Deputy Head (Pastoral), Designated Safeguarding Lead

Mrs Janet Watts, BEd (Hons)
Deputy Head (Academic)

Mrs Jane Berry, BA (Oxon), PGCE, MA, ALCM
Acting Head of History, KS2 Coordinator, Gifted & Talented Coordinator, Year 5 Form Taker

Mr Martin Butt, BA (Hons), MA, PGCE
Head of Latin, English

Mrs Alex Crowhurst-Jones, BEd (Hons)
English, KS2 English Coordinator, Teaching and Learning Coordinator, Year 6 Form Taker, Games

Miss Harriet Dunn, BEd (Hons), QTS
Year 4 Form Taker, Games

Mr Graeme Ellison, BA, MA, PGCE
Director of Sport, Games

Mr Christopher English, BEd (Hons)
Year 5 Form Taker, Games

Mr Simon Gough, BAE (Hons), QTS
PE and Games, Assistant House Parent, Graduate Assistant & GA Supervisor

Miss Victoria Gower, BSc (Hons), PGCE
Year 4 Form Taker, Games

Mrs Delina Harding, BEd, Cert. Ed.
Maths, Year 8 Form Taker

Mr Graham Harrington, BEd (Hons)
KS2 Teacher

Mr Kevin Hession, BA (Hons), QTS
Head of Drama, Assistant House Parent

Miss Emma Hopkins, BEd (Hons)
Head of Year 7, Maths, KS2 Maths Coordinator, Year 7 Form Taker

Mrs Amy Jago, BA (Hons), PGCE
Religious Studies, Year 6 Form Taker

Mr Henri Kennard, BEd (Hons)
Head of Year 6, Head of French, Year 6 Form Taker

Miss Philippa Kerby, BSc (Hons), PGCE
Head of Year 5, Year 5 Form Taker, Games, Assistant House Parent

Ms Linda Machin
Head of Girls' Games, Tennis Coordinator

Mrs Jo Maw, BEd (Hons)
Head of Art

Miss Finola Middleton, BEd (Hons)
Head of Year 4, Year 4 Form Taker

Mr Peter Napthine, Bsc (Hons), Med, PGCE
Head of IT and Computing

Miss Elle O'Mara, BA, PGCE
English Teacher, Year 5 Form Taker, Games

Mr Jeremy Ottley, BA (Hons), HND
Head of Outdoor Adventure, Leadership and Activities, KS2 Teacher, Games

Mrs Emma Passmore, BA (Hons), PGCE
Head of Year 8, French

Miss Selina Pointing, BEd
Year 3 Form Taker, Games, Assistant House Parent

Mrs Elizabeth Porter, BSc, MA, PGCE
Head of PE, Deputy Head of Year 8, Year 8 Form Taker (Maternity Leave)

Mrs Wendy Prior, BSc (Hons), GTP
Year 5 Form Taker

Mr Adam Ralph, BA (Hons), MA
Head of English, Year 7 Form Taker, Games

Mrs Dianne Rawlings, BA (Hons), MA
Librarian, Head of Scholars

Miss Elizabeth Redmond, BPhil., MA
Head of Religious Studies, Year 6 Form Taker, House Parent

Mr Marcus Reeves, BA (Hons), MA
Director of Music

Mrs Katherine Rockhill, DipRCM (perf), DipRCM (teach), PGDipRCM
Assistant Director of Music

Mrs Victoria Rogerson, BSc (Hons), PGCE
Head of Science

Mr Barry Ruse BA (Hons), PGCE
Head of Maths, Games

Mrs Sally Russell
Year 4 Form Taker, Games

Miss Carly Skillett, BSc, PGCE
Head of Year 3, Year 3 Form Taker

Miss Felicity Smith BSc, PGCE
PE Teacher, Year 7 Form Taker, Games (Maternity Cover)

Mrs Lisa Stone, BA (Hons), PGCE
English

Mrs Helena Thomas, BA (Hons), PGCE
Year 3 Form Taker, Games

Mr Simon Tween, BSc (Hons)
Head of Design and Technology

Mr Christopher Warde, BSc (Hons), MSc, PGCE
Science, Year 8 Form Taker, Games

Mrs Abigail Watkins, BA (Hons), QTS
Year 3 Form Taker

Mrs Elizabeth Weager, BA (Hons), PGCE
Music, French, EAL Coordinator

Mr Stuart Whithear, BSc (Hons), PGCE
Head of Geography, House Parent

Mrs Tonya Whithear, BA
House Parent

Mrs Susan Wilton, BEd (Hons)
Head of Pre-Prep, Exam Officer & Assessment Coordinator

Mr Alan Wright, BA (Hons), MA, PGCE
Assistant Director of Sport, Head of Co-Curricular Activity, Year 7 Form Taker, Games


Teaching Assistants

Miss Samantha Davey, BEd
Year 3

Mrs Fran Earl
Science Laboratory Technician, DT Technician

Mr Graham Harrington, BEd (Hons)
Year 4

Mrs Imogen Smith-Edmunds
Art Technician

Mrs Michelle Wilfort
Year 5


Learning Support (Teachers and Teaching Assistants)

Mrs Pamela Clarke, M.Ed, NPQSL, BA(Hons), PGCE(Primary Ed), PGCE(SEN), PGCE(ASD), OCR(SpLD Level 7), AMBDA
Head of Learning Support, Assistant Head of Pre-Prep

Mrs Helen Bedwell, BSc (Hons), Adv Dip Maths

Mrs Gail Everson, OCR Level 5 SpLD

Mrs Joanne Goddard, BSc (Hons), QTS, OCR Level 7 SpLD

Mrs Elizabeth Kelly, MA (Oxon), OCR Level 5 SpLD

Mrs Sarah Naylor, BEd (Hons), OCR Level 5 SpLD

Mrs Caroline Simpson OCR Level 5 SpLD



Pre-Preparatory Staff

Mrs Susan Wilton, BEd (Hons)
Head of Pre-Prep

Mrs Pamela Clarke, M.Ed, NPQSL, BA(Hons), PGCE(Primary Ed), PGCE(SEN), PGCE(ASD), OCR(SpLD Level 7), AMBDA
Head of Learning Support, Assistant Head of Pre-Prep

Mrs Annie Goulden, Bsc Econ, PGCE
Deputy Head of Pre-Prep, Year 1

Mrs Katie Clarke, BEd (Hons)
Year 2

Mrs Claire Collinge, BEd (Hons)
Year 2

Mrs Emily Dickson, BA (Hons), PGCE
Reception

Mrs Hannah Grover, BSc (Hons), PGCE
Reception

Mrs Clare Wakeham, BSc (Hons), PGCE
Year 1

Mrs Elizabeth Weager
Pre-Prep Music Coordinator, French

Mrs Lynn Woods
Admin Support and After School Club Assistant



Teaching Assistants

Mrs Joanne Akhurst
Lead Teaching Assistant

Mrs Sarah Grindle, BSc (Hons), PGCE, MA

Miss Alana Hollister, FdSc

Mrs Jennifer Johnson

Mrs Gillian Lambert, BEd (Hons)

Miss Verity McBean, BA (Hons)

Mrs Sarah Rolfe

Mrs Nicola Spencer

Mrs Alex Vallance

____________________________________________________________________________________

Kindergarten Staff

Miss Sarah Hardy, BA, QTS
Kindergarten Coordinator

Miss Karen Samways
Deputy Coordinator
(Maternity Leave)

Mrs Karolina Augustyniak


Peripatetic Music Staff

Mrs Katy Barnfather, BA (Hons)
Electric guitar, Bass guitar

Mr Christopher Bolland, ABSM
Brass, Violin

Miss Victoria Benjamin, B.Mus (Hons)
Saxophone

Mr Kevin Byrne
Brass

Mr Nigel Ellis, CT ABRSM
Clarinet

Mrs Elizabeth Flower, G.Mus, RNCM, ISM
Violin

Mr Mark Frampton
Double Bass

Mrs Katie Hickson
Singing

Mr Clinton Hough, B.Mus
Guitar

Mr Robin Leighton-Boyce, ARCM
Piano

Mr Vincent Lindsey-Clark, ARCM
Guitar

Mrs Clare Minting, BA, M.Mus., LRAM
Singing, Piano

Mr Daniel Mullowney, BA
Percussion

Mr Chris Redmond, BA (Hons)
Percussion

Mrs Joanna Sabin, B.Mus (Hons)
Flute

Mrs Christel Stevens, B.Mus (Hons)
Violin

Mrs Anna Tatnall, B.Mus (Hons)
Singing

Mrs Linda Watts, GBSM, ABSM
Piano

Mrs Elizabeth Weager, BA (Hons), PGCE
Piano

Mrs Teresa Henderson, BA Hons (Cantab), MA, ACA
Piano, Music Administrator


Games Staff

Mr Michael Cronin, LLB (Hons)
Boys' Games

Mr Shaun Crowley
Boys' Games

Mr Simon Gough, BAE (Hons), QTS
PE and Games

Mrs Audrey Hill, BSc (Hons), PGCE
Girls' Games

Mr Jean-Pierre Kustner
Boys’ Games

Mrs Linda Machin
Head of Girls' Games

Miss Kelly Smith
Girls' Games

Mrs Emma Stewart, BSc (Hons), PGDip
Girls’ Games

Mr John Watts
Boys' Games


SUPPORT STAFF

Bursar's Office

Mr Paul Lane, BSc (Hons), MBA, Chartered FCIPD, FCMI
Director of Finance and Operations

Mrs Christina Penny
PA to Director of Finance and Operations


Bursary

Mr Justin Perry, BSc (Hons), FCCA
Finance Bursar

Mrs Lorraine Rinaldi, AAT Level 2
Accounts Assistant 

___________________________________________________________________________________________

Catering

Mr Aaron Thompson
Executive Chef Manager

Mr Neil Allen-Thomas

Mrs Dawn Bacon

Mrs Joan Brooks

Mr Shaun Croft

Mr Peter Dinner

Ms Valerie Dobson

Mr Clifford Greenstock

Miss Lisa Hart

Mrs Elena Mihalache

Mrs Amie Scott

Mr Jack Shergold

Mrs Maria Tataru

Mrs Leah Walsh

Mrs Helen Wharton

Mrs Stacie Winford


Domestic

Mrs Tina Richardson
Cleaning Manager

Mr Ian Daubney

Mrs Lorna Daubney

Mrs Karen Doe

Mrs Nela Hagiu

Mr Chris Jackson

Miss Caroline Jones

Mrs Tri Mountain

Miss Karen Nunn

Mrs Dawn Shearer

Mr Owen Woodley


Facilities & Maintenance

Mr Tim Lee-Elliott
Estate Bursar

Mr Phil Gunton
Maintenance Manager

Mr Nick McPhee
Maintenance Supervisor

Mr Gordon Blaikley

Mr Hugh McGarvie

Mr Andy Mills

Mr James Orrell, Electrician LCG

Mr Jay Pearce

Mr Danny Pokai

___________________________________________________________________________________________

Grounds

Mr John Watts
Estate Manager

Mr Shaun Crowley
Grounds Assistant

Mr Andy Hill
Groundsman

Mr Alex Morgan
Grounds Assistant

Mr Mark Welsh
Gardener

 ___________________________________________________________________________________________

Human Resources

Mrs Laura Taylor, BSc (Hons)
Human Resources Officer (maternity leave)

Miss Constance Lelliott
Human Resources Officer (maternity cover)

__________________________________________________________________________________________

ICT

Mr Robert Fakes
ICT Manager

Mr Jean-Pierre Kustner
ICT Assistant

Mr Sebastian Snook
IT Support Technician

___________________________________________________________________________________________

Marketing

Mrs Caroline Pryke, BA (Hons)
Director of Marketing

Ms Kirsty Stretton-Cox, BA (Hons)
Communications and Alumni Officer

___________________________________________________________________________________________

School Office

Mrs Rachel Parkins
Headmaster's PA

Mrs Sarah O'Rorke
Registrar

Mrs Felicity Honnor
Office Manager

Mrs Alex Crowley
Administration Secretary

Miss Lisa Mitchell
Receptionist

Mrs Sara Godwin
Assistant Receptionist

___________________________________________________________________________________________

Swimming Pool

Mrs Luci Morrish
Swimming Pool Manager

Miss Rebecca Harrowell
Swimming Pool Supervisor


Surgery

Mrs Debbie Parkinson, RGN, RM
Senior Nurse

Miss Catherine Mears, RGN
Boarding Matron/Nurse

Mrs Susan Hodges
Day Matron

Miss Hannah Wilkins
Boarding Matron

Miss Loren Smith
Laundry Assistant

Dr Richard Crane, NMedSci (Hons), BM, BS, DCP, MRCGP
Visiting School Doctor

Dr Aileen Houston BSc (Med), MBChB,DRCOG
Visiting School Doctor

 


Other Support

Boarding Assistants

Mrs Sharon Davis

Miss Imogen Edwards

Mrs Julia Redwood-Rowe

Mrs Michelle Wilfort

____________________________________________________________________________________________

Graduate Assistants
Mr Simon Gough
Supervisor

Miss Georgia Lines, BSocSc (Hons)
Miss Georgina Mitchell, BA (Hons)

General Assistants
Mr Simon Gough
Supervisor

Mr Sean O'Farrell
Mr Oliver O'Leary
Miss Madeline Masters